Tűz elleni védekezés a tűzvédelmi törvény szerint(tűzvédelem, tűzoltás, tűzvizsgálat):
Tűzmegelőzés: a tüzek keletkezésének megelőzésére, tovább terjedésének megakadályozására, illetőleg a tűzoltás alapvető feltételeinek biztosítására vonatkozó, a létesítés és a használat során megtartandó tűzvédelmi jogszabályok, szabványok, hatósági előírások rendszere és az azok érvényesítésére irányuló tevékenység.
Tűzoltási feladat: a veszélyeztetett személyek mentése, a tűz terjedésének megakadályozása, az anyagi javak védelme, a tűz eloltása és a szükséges biztonsági intézkedések megtétele, továbbá a tűz közvetlen veszélyének elhárítása.
Tűzvizsgálat: a tűz keletkezési idejének, helyének és okának felderítésére irányuló hatósági tevékenység, amelynek célja olyan tűzmegelőzési, tűzoltási beavatkozási tapasztalatok megszerzése, következtetések levonása, amelyek alkalmasak a tűzmegelőzési ismeretek bővítésére és a mentési beavatkozási feltételek javítására.
A munkáltató érdeke és kötelessége, úgy a tűzvédelmi előírások, mint a törvénymódosítások ismerete, valamint az alkalmazottak részére történő tűzvédelmi oktatások megtartása, mivel ezen jogszabályok ismerete és betartása életeket menthet meg.
A tűzvédelemre vonatkoztatva vállalkozására nézve két fő része van. A tűzmegelőzés, és a tűz esetén életbe lépő cselekvési terv megvalósítása. Tűzmegelőzéshez tartozó feladatok célja, hogy elkerüljük a tűz kialakulását. A tűzvédelmi szabályzat írására kötelezett vállalkozásoknak, a szabályzatban kell írásba foglalni, hogy a vállalkozásnál, a különböző munkaterületeken és munkafolyamatok esetén milyen előírásokat kell betartani. A szabályzatban van leírva többek között a munkáltató, a vezetők és a munkavállalók tűzvédelemmel kapcsolatos feladatköre, az oktatások, a használati szabályok és a tűz esetén végrehajtandó teendők.
Tűzvédelmi szakember foglalkoztatása:
A 9/2015. (III. 25.) BM rendelet szabályozása alapján, meghatározott esetekben megfelelő tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel, illetőleg szolgáltatás igénybevételével kell gondoskodni a tűzvédelem biztosításáról.
Hol kötelező tűzvédelmi szakember foglalkoztatása:
- ahol ipari vagy mezőgazdasági tevékenységet végeznek és a családtagokkal együtt a munkavégzésben részt vevő munkavállalók egyidejű létszáma meghaladja a 100 főt, vagy
- olyan épületrészt, épületet üzemeltetnek, bérelnek,
- amelyben tömegtartózkodásra szolgáló helyiség található, amely összesített befogadóképessége meghaladja az 500 főt, vagy
- amelyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása történik és e személyek egyidejű létszáma meghaladja a 20 főt.
- iskolákban, óvodákban, idős otthonokban
- ahol robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot állítanak elő, dolgoznak fel, tárolnak és az egy telephelyen előállított, feldolgozott, tárolt anyag együttes, egyidejű mennyisége meghaladja az 1000 kg vagy liter mennyiséget,
- ahol tűzveszélyes osztályba tartozó anyagot, terméket tárolnak és az egy telephelyen a szabadtéri és az épületen belüli tárolásra szolgáló összesített alapterület meghaladja az 1000 m2-t,
- szállodákban, irodaházakban,
A jogszabály arról is rendelkezik, hogy hol kell középfokú és hol kell már felsőfokú tűzvédelmi végzettséggel rendelkező személyt vagy vállalkozást alkalmazni.
Tűzoltó eszközök, készülékek:
Tűzoltó készüléknek nevezzük azokat az eszközöket, amelyek a bennük tárolt anyag segítségével képesek a tűz oltására. Működésük szerint megkülönböztetünk porral oltó, vízzel, halonnal oltó készülékeket. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat határozza meg, hogy az egyes tűzoltó berendezéseket hol kell alkalmazni. A különböző tűzoltó készülékek alkalmazását az oltóanyag tulajdonságai határozzák meg.
Tűzvédelmi szakvizsga:
A tűzvédelmi szakvizsga jogszabály szerint a munkahelyeken vannak olyan tűzveszéllyel járó munkakörök ahol a feladat elvégzéshez a munkavállalónak kell rendelkeznie az adott tűzvédelmi szakvizsgával.
Ezek lehetnek többek közt a következők:
- Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők javítását végzők javítását végzők
- Éghető gáz lefejtését, töltését, kiszolgálását, továbbá autógáz kiszolgálását végzők
- Tűzoltó-vízforrások felülvizsgálatát végzők
- Tűzgátló, füstgátló nyílászáró-szerkezetek beépítését, felülvizsgálatát, karbantartását,
- Tűzgátló tömítések beépítését, felülvizsgálatát, karbantartását, javítását végzők
- Beépített hő- és füstelvezető rendszerek telepítését, felülvizsgálatát, karbantartását,
- Stb.
A következő tűzvédelmi szolgáltatásokkal tudjuk önt és vállalkozását segíteni:
- Tűzvédelmi Szabályzat, tűzriadó terv készítése az új változásokat követve
- Kiürítés számítások elvégzése
- Tűzriadó gyakorlatok megtartása
- Tűzvédelmi oktatások megtartása
- Tűzoltó készülékek üzemeltetői karbantartása, jegyzőkönyvezése
- Hatósági ellenőrzés esetén személyes közreműködés
- Tűzvédelmi villamossági szabványossági, villámvédelem kiépítésének és felülvizsgálatának megszervezése
- Munkaterületek rendszeres ellenőrzése és az észrevételek jelzése
- Tűzveszélyes tevékenységek engedélyezésének megszervezése