Munkavédelmi oktatás
Egyéni védőeszközök
Kockázatértékelés
Munkavédelmi szabályzat
Orvosi vizsgálatok
Veszélyes gépek üzembe helyezése
Munkavédelem
A munkavédelem célja a munkahelyek biztonságának fenntartása!
Veszélyforrásnak minősül minden olyan tényező, amely a munkavégzés során vagy azzal összefüggésben jelentkezik és a munkát végzőre vagy a munkavégzés környezetében lévő emberekre ártalmat vagy veszélyt jelent.
1. Egyik nagy területe a munkabiztonság. Feladata a baleset-megelőzés, illetve, a már megtörtént baleset kivizsgálása ésa hasonló balesetek elleni intézkedés.
A munkavédelem a szervezett munkavégzésére vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények, továbbá a törvény céljának megvalósítására szolgáló törvénykezési, szervezési, intézményi előírások rendszere, valamint mindezek végrehajtása.
A munkavédelem a következő területeket öleli fel:
- egészséges munkahelyek kialakítása, a megfelelő műszaki és higiéniai követelmények biztosítása
- munkaeszközök
- veszélyes anyagok
- munkaszervezés és munkaidő
- kiemelt csoportok védelme
- munkavédelmi szervezet
Az ezeken a területeken végrehajtott intézkedések jelentős mértékben hozzájárulhatnak a munkahelyi egészség és biztonság kialakításához, illetve fenntartásához.
Az állam, illetve a törvényi szabályozás mellett a munkáltatónak is mindig gondoskodnia kell a munkavédelemről egy belső szabályzat megalkotásával, valamint annak betartatásával.
A legfontosabb szervezeti szabályok:
- munkavédelmi szabályzat
- védőeszköz-szabályzat
- munkaköri alkalmassági orvosi vizsgálatok rendje
- kockázatértékelés
- munkabalesetek nyilvántartása
2. Másik nagy területe a foglalkozás-egészségügy. Célja, hogy egészséges munkakörülményeket teremtsen a dolgozóknak.
Megvizsgálja, hogy egy egészséges, dolgozó ember szervezete hogyan reagál a különböző, munkából adódó terhelésekre, és ezek alapján határozza meg a maximális megengedett terhelési értéket.
Foglalkozáskörei:
- Munkaélettan
- Lélektan
- Munkakultúra
- Foglalkozási ártalmak
- Munkakörülmények vizsgálata
A munkáltatónak gondoskodnia kell arról, hogy az irányítása alá tartozó valamennyi területen a munkahelyek kialakítása és üzemeltetése feleljen meg a rendeletben meghatározottaknak, továbbá a munkavédelemre vonatkozó egyéb szabályoknak.
Összegezve tehát, a munkahelyi egészségért és biztonságért a munkáltató felel, akár a munkahelyen felmerülő kockázatokról, akár a munkavállalók képzéséről vagy az ahhoz kapcsolódó szervezési feladatokról is legyen szó.
Fontos, hogy a munkavédelmi szabályokat a munkáltatónak kell megismertetnie és betartatnia a dolgozókkal. A szabályok megismertetése történhet helyi munkavédelmi oktatáson, továbbképzésen vagy akár külső cég által is. Hiányosság esetén a munkáltató súlyos bírságra számíthat.
A munkavédelmi szabályok és előírások betartásával csökken a veszélyforrások száma.
Amennyiben a fentiekkel kapcsolatban kérdése van vagy segítséget szeretne kérni, hívjon minket bizalommal!