Veszélyek jelölése, figyelmeztető piktogramok megléte
CLP – új szabályozás lépett hatályba a termékek veszélyességi besorolásával kapcsolatban
Változások a címkézésben!
Amennyiben Ön az utóbbi időben vásárolt valamilyen terméket (pl. tisztítószert) akkor észrevehette, hogy egyes termékeink címkéi megváltoztak. Ezúton kívánunk tájékoztatást nyújtani az Európai Unió új CLP (Classification, Labelling and Packaging – Besorolás, Címkézés és Csomagolás) rendeletéről, amely egységesen szabályozza a vegyi anyagok és keverékek besorolását, címkézését és csomagolását
A következőkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a CLP-ről, a CLP és a GHS (Global Harmonised System of Classification and Labelling of Chemicals) közötti kapcsolatról, az ezzel kapcsolatos, termékeinket érintő változások bevezetéséről valamint az ehhez kapcsolódó további teendőkről.
A CLP és a GHS – mit jelentenek ezek a fogalmak? A világ országaiban a vegyi anyagok és keverékek veszélyességi besorolására és címkézésére mindeddig eltérő szabályokat alkalmaztak. Ennek következtében ugyanazt a vegyi anyagot az egyik országban mérgezőként osztályozták, míg egy másikban nem sorolták be semmilyen veszélyes kategóriába. Arra is volt példa, hogy ugyanarra a veszélyforrásra egyes országokban eltérő veszélyjelet alkalmaztak. Az ENSZ tagországaiból (ezen belül az EU tagországokból) összegyűlt szakértők, a vegyipar képviselői valamint a szabályozásban érdekelt további felek együttműködésének eredményeként létrejött a termékek besorolására és címkézésre világszerte alkalmazott rendszer, a GHS (Globally Harmonised System).
A GHS-t alapvetően a vegyi anyagok nemzetközi kereskedelmének megkönnyítése valamint az egészség és a környezet védelmi szintjének fenntartása érdekében hozták létre.
A rendszer két fő célja:
- • Az emberi egészségre vagy a környezetre veszélyes vegyi anyagok azonosítása
- • A felhasználók tájékoztatása a lehetséges veszélyekről a címkéken és a biztonsági adatlapokon (SDS) egységes veszélyjelek és kifejezések alkalmazásával
A CLP a vegyi anyagok osztályozására, címkézésére és csomagolására vonatkozó korábbi EU irányelvek és rendeletek (67/548/EEC, 1999/45/EC, 1907/2006, REACH) hatályon kívül helyezésével és módosításával létrejött, a GHS rendszernek megfelelő egységes európai szabályozás (1272/2008/EK).
ÚJ – A CLP szerint meghatározott veszélyjelek
Csomagolás A CLP követelményei szerint:
- • A veszélyre utaló és elővigyázatosságra figyelmeztető kifejezések sokkal kiterjedtebbek
- • A veszélyjelek nagyobb helyet foglalnak el a címkén, gyakran több veszélyjelre van szükség.
- • A veszélyre utaló kifejezéseknek a többrétegű címkék felső rétegén láthatónak kell lenniük.
- • A CLP alapján több összetevő és termék kerül veszélyes besorolásba.
Összefoglalás: Mit jelent mindez a számunkra?
- • 2015. június 1-től csak a CLP követelményeinek megfelelő termékeket szállítunk. Az átmeneti időszakot figyelembe véve a CLP követelményeinek nem megfelelő termékek 2017. május 31-ig még értékesíthetőek.
- • 2017. június 1-től a 2015. június 1. előtt címkézett és piacra került, a korábbi (DPD) követelményeknek megfelelő termékek semmilyen formában nem értékesíthetőek.
Az esetleges veszteségek megelőzése érdekében javasoljuk, hogy raktárukban következetesen alkalmazzák a FIFO elvet (mindig a legrégebben betárolt árukat szállítsák ki először). Így elkerülhető hogy a határidő lejárta után a régi termékek készleten maradjanak. - • A címkék módosításával párhuzamosan a termékek kódjai is változnak, így a CLP előtti valamint a CLP-nek megfelelő termékek egyértelműen azonosíthatóak.