Az, hogy a tűzvédelmi szabályok betartása kiemelten fontos, valószínűleg mindenki számára ismert. Tudni kell azonban, hogy ez nem csak a munkahelyekre, de akár a társasházakra is vonatkozhat, hiszen az épület és a lakók testi épségének megőrzése mindenki számára elengedhetetlen. Lássuk, mit érdemes tudni a társasházak tűzvédelméről!
Tűzvédelmi szabályzat vagy házirend?
Érdemes tisztáznunk, hogy a tűzvédelmi szabályzat és a tűzvédelmi házirend fogalmait nem szabad összekevernünk egymással. Arról, hogy tűzvédelmi szabályzatot milyen esetekben kell készíteni, részletesen szól a tűz elleni védekezésről rendelkező 1996. évi XXXI. törvény, azonban az abban foglalt kritériumok általában nem jellemzőek a társasházakra. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a tűzvédelemmel kapcsolatos teendőket ne lenne kötelező írásba foglalni. Éppen ezért, ha tűzvédelmi szabályzatot nem is, de tűzvédelmi házirendet a háromnál több építményszinttel rendelkező, illetve a tíznél több lakó- és üdülőegységgel rendelkező társasháznak kötelező készítenie.
A tűzvédelmi házirend többek között tartalmazza a tűzjelzés tartalmi követelményeit, az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység szabályait, valamint a tárolásra vonatkozó előírásokat is. A dokumentum részletezi a nyílt láng használatára, a dohányzásra, valamint a tüzelőberendezések használatára vonatkozó szabályokat is. A házirend ugyanígy kitér a tűzoltással kapcsolatos kérdésekre, meghatározva a tűzoltási felvonulási területre vonatkozó előírásokat, kijelölve a közművek főelzáró-szerelvényeinek helyét, leírva a menekülési lehetőségeket, valamint a tűzvédelmet biztosító eszközökre vonatkozó előírásokat.
Tűzvédelmi oktatás szakszerűen
Legyen szó a tűzvédelmi, illetve megelőzési szabályokról, tűzriadó tervről, menekülési és mentési lehetőségekről vagy éppen a tűzoltó berendezések használati módjáról, a tűzvédelmi oktatás minden munkahely biztonságának elengedhetetlen feltétele. Akár kisebb, akár nagyobb cégről van szó, oktatóink több évtizedes tapasztalata garanciát jelent a tudás eredményes továbbadására, hozzájárulva az esetleges tűzesetek kialakulásának elkerüléséhez.
Ki készíti a tűzvédelmi házirendet?
A tűzvédelmi házirend elkészítéséért a közös képviselő, illetve az intézőbizottság elnöke vagy az épület, épületrész tulajdonosa felelős. Fontos azonban tudni, hogy a társasházak tűzvédelmével kapcsolatos dokumentumok megfogalmazását érdemes olyan profi szakemberekre bízni, akik pontosan ismerik az aktuális jogszabályokat, és az épület jellemzőit maximális mértékben figyelembe véve képesek kidolgozni a házirendet.
Keressen minket bizalommal!
Adja meg elérhetőségeit és küldje el igényeit. Ennek beérkezése után munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy egyeztessék a részleteket, és megtalálják az Ön számára legmegfelelőbb megoldást.
Kapcsolat