A tűzvédelmi oktatás tananyagát a tananyag készítésére jogosult vagy az általa felkészített személy oktathatja.
Ahol a 9/2015. (III. 25.) BM rendelet középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy alkalmazását írja elő, a tűzvédelmi oktatás tananyagát legalább középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy készítheti el. Azokban az esetekben, ahol jogszabály felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy alkalmazását írja elő, a tűzvédelmi oktatást kizárólag felsőszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személy tarthat.
Szolgáltatásunk keretében:
- ismertetjük a tűzvédelmi és megelőzési szabályokat, a tűzridadó tervet, a menekülési-mentési lehetőségeket, továbbá az adott létesítményben található tűzoltó berendezések és készülékek üzemeltetésének, illetve a tűzjelzésnek a módját
- felkészítjük a munkavállalókat a tűz esetén szükséges feladatok elvégzésére, elkészítjük a tűzvédelmi szabályzatot, és ismertetjük a munkavállalókat érintő részeket
- tűzoltási és tűzriadó gyakorlatokat mutatunk be, illetve felülvizsgáljuk a tűzvédelmi eszközöket
Mikor kell tűzvédelmi oktatást tartani?
A munkáltatónak tűzvédelmi oktatás keretében kell gondoskodnia arról, hogy a munkavállaló:
- munkába álláskor
- új tűzveszélyes technológia esetén
- a tűzgyújtási engedéllyel végzett munka előtt
- tűzesetet követően
- tűzvédelmi helyzet változása esetén
elsajátítsa és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt rendelkezzen a tűzvédelem elméleti és gyakorlati ismereteivel.
Az 1996. évi XXXI. törvény (a tűz elleni védekezésrõl, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról) előírja, hogy:
- a munkáltató köteles gondoskodni a munkavállalói, illetőleg a munkavégzésben részt vevő családtagjai tűzvédelmi oktatásáról és rendszeres továbbképzéséről, valamint arról, hogy azok a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt elsajátítsák, a tűz esetén végzendő feladataikat megismerjék.
További információk
A tűzvédelmi oktatást munkaidőben kell tartani, amelynek gyakoriságát a tűzvédelmi szabályzatban a munkáltatónak kell meghatároznia. Soron kívüli oktatást indokolt tartani pl. tűzesetet követően, vagy ha a tűzvédelmi helyzetre kiható változás következik be (pl. a tevékenységhez használt anyagok tűzveszélyessége változik).
Amennyiben a szervezet tűzriadó terv készítésére kötelezett, az abban foglaltakat évente egy alkalommal kell gyakoroltatni a munkavállalókkal. A tűzvédelmi oktatást érdemes a munkavédelmi oktatással összevonva tartani.
Cégünk szolgáltatásának részét képezi a tűzvédelmi oktatás oktatási naplóban való kötelező dokumentálása, amelynek tartalmaznia kell az oktató és a résztvevők aláírását, illetve az oktatási tematikát.
Oktatóink több évtizedes tapasztalata és folyamatos továbbképzése lehetővé teszi, hogy az ország egész területén minőségi és hatékony tűzvédelmi szakvizsgát is tudjunk biztosítani.
A tűzvédelmi oktatás a munkavállalók megfelelő képzésével jelentős mértékben csökkenteni tudja egy tűzeset kialakulásának kockázatát, és mentesíti a munkavállalót az esetleges tűzvédelmi bírságok kiszabásától.
Ügyeljen munkavállalói és környezete biztonságára, kérjen tőlünk ajánlatot tűzvédelmi oktatásra, és ha bármilyen további kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeinken!