Tűzgátló lezárások, falátvezetések

A kivitelezés során a tűzvédelmi tervben - a tervező által meghatározott feltételek alapján - meghatározott feltételek alapján kell a különböző tűzgátló szerkezetek, faláttörések beépítését végrehajtani.

Élet- és vagyonvédelmi szempontból egyaránt fontos a tűz és a füst terjedésének gátlása, melynek egyik elemeként azokon a helyeken, ahol vezetékrendszer keresztezi az épületszerkezeteket, tűzgátló lezárásokat kell alkalmazni.

A tűzgátló szerkezetek tömítésének bármely alkalmazási területén kulcsfontosságú a tűz terjedésének megfékezése annak érdekében, hogy maximálisan védjük az emberi életet és a vagyontárgyakat. A tömítendő rések keletkezhetnek a falakon és födémeken történő átvezetéseknél akár a nem megfelelő kivitelezés, akár a szerkezeti mozgások miatt.

Tűzgátló alapszerkezetek áttöréseinek tűzgátló lezárása

A tűzgátló alapszerkezeteken kialakított áttöréseknél, a gépészeti és a villamos vezetékek, vezetékrendszerek átvezetésénél a tűzterjedés elleni védelem biztosítására alkalmas tűzgátló rendszerek:

  • Hőre duzzadó rendszer: Magas hőmérséklet hatására habos-szenes réteget képző anyagok hőszigetelő réteget képeznek a velük kezelt, átvezetett kábelen vagy kitöltik a rést és meggátolják a tűz tovább terjedését a lezárásban.
  • Hőelnyelő (ablatív) rendszer: Az ablatív, azaz a hőelvonó képességű rendszer alapja az egykomponensű, speciális akrilát kopolimert tartalmazó kitt, amely vízzel hígítva bevonatként alkalmazható.
  • Légcsatornák és kábeltálcák tűzvédelme: Az acéllemezből készülő szellőző csatornák önmagukban nem felelnek meg a tűzvédelmi követelményeknek, mert tűz esetén könnyen felmelegednek, deformálódnak és így nem biztosítható a tűzszakaszok védelme sem, azonban ezek a csatornák védhetőek minősített tűzgátló burkolattal, de a szellőző vezetéket kialakíthatjuk önálló légcsatornaként szintén minősített tűzvédelmi építőlemezekből is.
  • Tűzvédelmi hézagkitöltés: Építményszerkezeteket igen gyakran hézagokkal választanak el egymástól, amelyek egyes esetben a tűzszakasz határra esnek. A tűzszakaszhatárok esetén a fix és a mozgási hézagok fordulnak elő jellemzően tűzszakaszhatárok alapszerkezeteinél. Az előforduló alaptípusok: födém-födém (vízszintes lezárás), fal-fal (függőleges lezárás), fal-födém (függőleges vagy vízszintes lezárás).

Tűzgátló anyagok fajtái:

  • Tűzgátló bevonatok, kittek
  • Tűzgátló mandzsetták, hőre habosodó szalagok, bandázsok
  • Tűzgátló csappantyúk
  • Tűzálló kőzetgyapot
  • Tűzvédelmi építőlemezek

A tűzgátak kivitelezését csak 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet 1. mellékletének 15 pontjában meghatározott Tűzgátló tömítések beépítését, felülvizsgálatát, karbantartását, javítását végzők. szakvizsgával rendelkező személy végezheti. Az elvégzett feladatról kivitelezői nyilatkozatot kell kiállítani.

Vállaljuk tűzgátló lezárások, faláttörések kivitelezését, javítását szakvizsgával rendelkező szakemberek által, a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően.

#

Keressen minket bizalommal!

Adja meg elérhetőségeit és küldje el igényeit. Ennek beérkezése után munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy egyeztessék a részleteket, és megtalálják az Ön számára legmegfelelőbb megoldást.

Kapcsolat