Egy több lakásos társasházban a lakók nemcsak magukért és a családjukért felelősek, hanem egymásért is. A határok meghúzása, a szabályok lefektetése mind elősegíti, hogy a ház biztonságos legyen, akár hívatlan látogatók távol tartásáról van szó, akár a társasház tűzvédelméről.
A társasházak tűzvédelmével járó feladatok és kötelezettségek megfogalmazását mindenképpen profikra kell bízni, akik már rendelkeznek tapasztalattal és rutinnal a témában. Az erre a szolgáltatásra szakosodott cégek az aktuális rendelkezéseket és a ház jellemzőit is figyelembe veszik, hogy hosszú távon működőképes szabályokat és előírásokat adjanak írásba a társasházak tűzvédelme érdekében.
A megelőzés nagy hangsúlyt kap, ha a társasházak tűzvédelméről van szó, de természetesen a mentésre is ugyanúgy fel kell készülni. Mindenekelőtt szükség van egy olyan menekülési tervre, ami segíti az épület gyors kiürítését vészhelyzet esetén, valamint a tűzmegelőzés és tűzvédelem fenntartásához szükséges feladatok és tevékenységek kijelölésére.
A lakóknak és a társasház fenntartójának, illetve tulajdonosának is be kell tartania ezeket a szabályokat, máskülönben felesleges kockázatot idéznek elő és nehezítik a mentést. Ügyelni kell a rendszeres felülvizsgálatra, a berendezések karbantartására, a megfelelő tűzvédelmi eszközök beszerzésére és kihelyezésére, arra, hogy a menekülési útvonalakat ne torlaszolja el semmi, és szintén fontos a lakók megfelelő tájékoztatása. Ezeknek a feladatoknak a kivitelezéséhez tájékozott, hozzáértő és lelkiismeretes szakemberek közreműködésére van szükség. A szabályzatok és tervek kidolgozása, az ellenőrzés is ide tartozik.
A tűzvédelmi házirend
A háromnál több építményszinttel rendelkező, tíznél több lakó- és üdülőegységet magában foglaló épületben, épületrészben a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, ezek hiányában az épület, épületrész tulajdonosa írásban kidolgozza és tűzvédelmi házirend elnevezéssel kiadja az épületre, épületrészre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályokat, és gondoskodik ezek megismertetéséről, megtartásáról és megtartatásáról.
A tűzvédelmi házirend tartalma:
- tűzjelzés tartalmi követelményei,
- az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység szabályai,
- a tárolásra vonatkozó előírások,
- a nyílt láng használatára és a dohányzásra vonatkozó korlátozások,
- a tüzelő- és fűtőberendezések, továbbá az elektromos berendezések használatának előírásai,
- a tűzoltási felvonulási területre vonatkozó szabályok,
- a közművek főelzáró szerelvényeinek helye,
- a lakók, illetve az ott-tartózkodók riasztásának és menekülésének lehetséges módozatai,
- a tűzvédelmet biztosító eszközök, berendezések használatára vonatkozó előírások
- a tűzvédelmi házirend készítőjének neve, elérhetősége, aláírása, készítés dátuma.