A 47/1999. (VIII. 4.) GM rendelet értelmében az emelőgép üzemeltetője köteles az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés személyi, tárgyi és szervezési feltételeit biztosítani. A jogszabályban meghatározott feladatait, felelősségét és az ezzel összefüggő hatáskörét írásban átruházhatja megfelelő műszaki szakképesítésű személyre, jelen esetben emelőgép ügyintézőre, emelőgép szakértőre. Az emelőgép ügyintéző elkészíti a helyi Emelőgép Szabályzatot és a kapcsolatos dokumentumokat. Ezután folyamatosan számon tartja az előírt vizsgálatokat, személyi feltételeket, és ellenőrzi az üzemeltetési körülményeket.
Emelőgép ügyintéző feladatai:
Az egyes emelőgépeknél:
- Az időszakos vizsgálatok nyilvántartása, vezetése
- az aktuális időszakos vizsgálat elvégzése, elvégeztetése
- az időszakos vizsgálatokkal feltárt hiányosságok kijavíttatása
Egyéb dokumentációk esetén:
- Az emelőgépekre vonatkozó dokumentációk és feljegyzések nyilvántartásba vétele, vezetése
- az adott gépre vonatkozó használati utasítások megőrzése
Teherfelvevő eszközöknél:
- A függesztő és teherfelvevő eszközök jelölése, nyilvántartása, az egyes vizsgálatok elvégzése, végeztetése, megfelelő tárolásuk
Emelőgépek időszakos felülvizsgálatai:
- szerkezeti vizsgálat
- fővizsgálat
Az emelőgépek a veszélyes gépek közé tartoznak. Az üzembe helyezés előtt szükséges a munkavédelmi üzembe helyezés, ennek feltétele a megelőző munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatok elvégzése. Ha az előzetes vizsgálat rendben van, a munkavédelmi üzembe helyezés megtörtént, akkor ezután a munkáltató írásban üzembe helyezi a gépet.
Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot legalább ötévente meg kell ismételni. Fontos, hogy a gyártó a gép használati utasításában ennél rövidebb időt is meghatározhat, ilyenkor azt kell figyelembe venni. Tekintettel kell lennünk arra is, hogyha megváltoznak a körülmények (környezet megváltozik, technológia megváltozik), akkor a vizsgálatot újra el kell végezni.